Z uwagi na przejście z sygnału analogowego na cyfrowy ten wpis ma przede wszystkim wartość ciekawostki archiwalnej. Chyba, że ktoś ma sygnał analogowy zapewniany np. przez telewizję kablową.

Większość starszych kart telewizyjnych* nie posiada sterowników (WDM) dla systemu Windows Vista/7.

Czy przesiadka na nowy system operacyjny oznacza konieczność zakupu nowej karty?!

Na szczęście odpowiedź brzmi – nie!

Ratunek przychodzi pod postacią darmowej aplikacji DScaler 4!

Co wyróżnia ten program? Posiada swoje własne, wbudowane sterowniki, które obsłużą większość popularnych, starszych kart tv.

Najnowszą wersję należy pobrać ze strony projektu:

http://deinterlace.sourceforge.net/

Pobieramy DScaler 4, wersja 5 to zupełnie inny program!

Po prostej instalacji uruchamiamy program. Zapyta się o wydajność naszego komputera, klikamy OK. Kolejnym krokiem jest wybór naszej karty telewizyjnej:

  1. wariant optymistyczny – znajdujemy naszą kartę na liście, zatwierdzamy wybór,
  2. nie znajdujemy karty na liście (wariant dla zaawansowanych) – wybieramy kartę podobną, opartą na ten sam chipset [uwaga! autorzy programu podają, że eksperymentowanie z wybieraniem „nie swojej” karty może spowodować uszkodzenie sprzętu; jest to mało prawdopodobne, ale na wszelki wypadek ostrzegam!]

Jeśli będziemy mieć szczęście, dobrze wybraliśmy kartę/tuner, możemy uruchomić automatyczne wyszukiwanie kanałów i cieszyć się „telewizją w komputerze”.

  • Jeśli pojawią się jakieś problemy, np. znajduje mało kanałów, nie można ustawić ostrego obrazu, brakuje dźwięku – może pomóc eksperymentowanie [na własne ryzyko!] z wyborem karty/tunera.
  • Jeśli uruchomienie programu powoduje wyłączenie Aero – pomoże zmiana trybu z: Overlay na Direct3D (Settings -> Output type -> Direct3D).
  • Jeśli po włączeniu programu wyświetla się zamiast obrazu TV grafika z zielonymi napisami – pomaga zrestartowanie komputera i uruchomienie DScaler4 jako pierwszej aplikacji (przed uruchomieniem np. przeglądarki internetowej, komunikatora, itp.).
  • Uruchomienie programu na systemach 64 bitowych (np. Windows 7 64 bit) może być kłopotliwe (często mamy grafikę i zielone napisy zamiast obrazu TV) ale jest możliwe (bardzo pomaga wówczas rada z punktu wyżej).
  • Okazuje się, że na problem zielonego napisu zamiast obrazu pomaga uruchomienie aplikacji z uprawnieniami administratora: prawy klawisz myszy na ikonce aplikacji -> Właściwości -> Zakładka „Zgodność” -> Zaznaczyć: Uruchom ten program jako administrator. Teraz przy każdym uruchomieniu system będzie pytał się o zgodę na uruchomienie aplikacji, ale problem z zielonym napisem powinien zniknąć 🙂

Powodzenia! 🙂

Tomasz

*) karta telewizyjna – urządzenie, najczęściej wpisane w szynę PCI (wsadzane do środka komputera), które pozwala na odbieranie „normalnego” (analogowego) sygnału telewizyjnego na komputerze, czyli możemy sobie oglądać: TVP 1, TVN, Polsat, itd. na ekranie monitora.

PS. Obecnie coraz popularniejsze stają się tunery do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T), które kosztują ok. 50-100zł i są wsadzane są do portu USB. W przypadku tych kart program DScaler4 się nie sprawdzi, ale zazwyczaj producent dostarcza jakieś oprogramowanie. Rozwiązanie teoretycznie świetne, ale obecnie zasięg DVB-T na terenie kraju jest mizerny i zazwyczaj potrzebna jest dużo lepsza antena niż ta (mikroskopijna) którą dostaniemy z tunerem DVB-T.

Kategorie: zasoby