Producenci drukarek laserowych kuszą użytkowników domowych niską ceną. My zaś chcemy dostać najlepszą efektywność/jakość za najlepsze pieniądze.

Czym kierować się przy zakupie?

  1. Koszt zakupu drukarki.
  2. Koszt tonera (proszek, który potem zostaje naniesiony na wydruk; „tusz”)
  3. Koszt bębna (element światłoczuły, taki zielony wałek) – uwaga! w niektórych drukarkach toner i bęben są zintegrowane w jednym elemencie.
  4. Ile stron wydrukujemy na tonerze, na ile stron starczy bęben.
  5. Ile stron chcemy miesięcznie drukować.

Reguła nieprecyzyjna – im więcej stron miesięcznie drukujemy tym droższą drukarkę kupujemy. Zwykle wtedy elementy eksploatacyjne (toner i bęben) są tańsze, starczają na więcej wydruków.

Reguła precyzyjna – porownujemy drukarkę A i B, obie kosztują 300zł, chcemy drukować niewiele stron ok. 150 tygodniowo, czyli 600 miesięcznie.

Drukarka A:

bęben starcza na 20’000 stron, kosztuje 100zł; koszt wydrukowania jednej kartki: 100zł : 20’000 = 0,005zł

toner starcza na 6’000 stron, kosztuje 240zł; koszt wydrukowania jednej kartki: 240zł : 6’000 = 0,04zł

całościowy koszt wydruku jednej kartki (koszt z bębna + tonera): 0,005zł + 0,04 = 0,045zł za 1 kartkę A4

Drukarka B:

bęben jest zintegrowany z tonerem i całość starcza na 1’500 stron, kosztuje 170zł; koszt wydrukowania jednej kartki: 170zł : 1’500 = 0,106zł za 1 kartkę A4

Wybór staje się, więc o wiele prostszy! Drukarka A jest znacznie tańsza w eksploatacji: 0,045zł a 0,106zł za 1 kartkę A4!

Dane dotyczące Drukarki A i B zostały zaczerpnięte z aktualnie dostępnych w sprzedaży i popularnych (często kupowanych) urządzeń – algorytm postępowania/obliczeń jest jednak uniwersalny.

Pytanie – skąd wziąć informacje o tym jaki toner, jaki bęben do mojej drukarki, ile kosztuje?

  1. Często takie informacje znajdziemy już na stronie sklepu internetowego.
  2. Jeśli ich tam nie ma to na pewno są na stronie producenta danej drukarki.
  3. Cenę tonera czy bębna można uzyskać w google wpisując: „nazwa drukarki +toner” lub „nazwa drukarki +bęben”.
  4. Sugestia – zamienniki oryginalnych tonerów są zwykle o kilkadziesiąt złotych tańsze, o porównywalnej jakości (tonery o powiększonej pojemności czasami stwarzają problemy, zależy od modelu).

Udanych zakupów!

Autor: Tomasz

PS. Ostatnio odkryłem, że sklep CentrumDruku sam wylicza orientacyjny koszt wydruku dla danej drukarki. Trzeba wybrać interesującą nas drukarkę i poszukać zakładki „Eksploatacja”. To najprostszy sposób, chociaż nie wiemy dokładnie jakich danych używa do wyliczeń.