Seksizm

 

 

Przykład.

 

Akcja reklamowa firmy Nike pt. Ona czy On?

http://nikeplus.nike.com/nikeplus/?sitesrc=PLLP

prezentowany jest w telewizji spot (marzec 2009), który można obejrzeć tutaj:

http://www.youtube.com/watch?v=6-zZKYu1TCg

 

Co w nim ciekawego oprócz dynamicznej muzyki w tle?

.

.

.

 

Oprócz wzajemnego promowania się marek (Apple)?

.

.

.

 

Wykorzystania znanego wątku "wojny płci"?

.

.

.

 

 

No dobrze, a teraz wyobraźcie sobie, iż Nike tworzy podobną kampanię reklamową ale z motywem przewodnim: Biały czy Czarny? chyba, że wolicie Żółty czy Czarny? a może: Biały a Żółty?

 

Jak uważacie - czy taka reklama "przeszła by"? Czy stacje telewizyjne by ją wyemitowały?

 

Moim zdaniem stacje telewizyjne nie wyemitowały by takiej reklamy, ponieważ byłby to jaskrawy przykład rasizmu. Ludzie "złapali by się za głowę" i wielu było by oburzonych. Słusznie zresztą.

 

Reklama z motywem kobieta vs. mężczyzna "przechodzi" bez problemów, właściwie prawie nikt nie pomyśli, że może być w niej coś niestosownego. Problem rasizmu jest o wiele bardziej rozpowszechniony w świadomości społecznej, niż problem seksizmu (oczywiście oba te zjawiska są ważne).

 

Ktoś może pomyśleć: "Chwileczka, ale tak właściwie to o co Ci chodzi? Co złego jest w tej reklamie, w konkurowaniu ze sobą kobiet i mężczyzn? Przecież chodzi tutaj tylko o reklamę, o zabawę i przy okazji sport, zdrowe spędzanie czasu".

 

Z premedytacją nie odpowiem na to pytanie za Ciebie. Sam pomyśl *.

 

 

 

 

*) tekst został opublikowany kilka lat temu. Z rozmów które odbyłem z różnymi osobami wynika, że udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe. Co więcej - część osób dochodzi do wniosku, że na pewno w tej reklamie i podejściu nie ma nic złego. W interpretacji tej sytuacji pomaga znajomość teorii psychologicznych dotyczących seksizmu. Z czasem będę zamieszczał teksty przybliżające stan wiedzy psychologicznej na temat uprzedzeń.

Script logo